آشــــپزی (ماه رمضان) EmamHadi
سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدیدیک نفس عمیــــــــــق

* پنیر برا سفره افطار :
 
توی کنجد و گردو اسیاب شده غلطوندم.

 

* رولت پنیری :

پنیر صبحانه و پنیر خامه ای رو ریز رنده کنین و بعد با همزن بزنین تا نرم و یکدست بشه. فویل رو خیلی کم چرب یا مرطوب کنین و پنیر نرم شده رو به ضخامت نیم سانت یا کمی بیشتر روش یکدست باز کنین و به همین حالت بذارین یکی دو ساعت توی یخچال بمونه. در این فاصله سبزیجات معطر رو ریز خرد کنین. در صورت تمایل بهش گوجه فرنگی خشک شده خرد شده یا تربچه ریز خرد شده اضافه کنین. گردو هم فراموش نشه. این مواد رو یکدست روی پنیر پخش کنین و و به دقت رول کنین. داخل فویل بذارین توی یخچال یکساعت دیگه هم بمونه و بد آروم قلش بدین توی ظرف سرو! و با برگ سبزیجات ، تربچه های گل شده و ... تزئین کنید.

* طرز تهیه رنگینک + تزیین رنگینک

 *خرمای آناناسی :

* درخت نخل از خرما (این تزیین برای سفره حضرت ابوالفضل هم کاربرد داره!) :
یک ساقه از یک درختی که برگهاش شبیه نخل باشه حتی میشه برگهای اون را به کمک قیچی به شکل نخل در آورد .من از درخت گلابی جنگلی استفاده کردم.
دو عدد سیب یکی بزرگ و یکی کوچک
چند تا سیخ کباب چوبی
مقداری بادام
سیب بزرگتر را از عرض نصف می کنیم تا بتونه راحت روی سطح صاف قرار بگیره وسط هر دو تا سیب را با کمک یک سیخ سوراخ می کنیم طوریکه ساقه درخت درونشون فرو بره  . ساقه را درون سیب کوچیک می کنیم و سیب را تا زیر برگها میبریم بعد پائین ساقه را درون سیب بزرگتر فرو می کنیم.

اگر ساقه درختتون نازکه میتونید از یک سیخ کباب به بلندی خودش استفاده کنید که درون سیب بزرگ و کوچیک به همراه ساقه اصلی فرو میرن . دور تا دور ساقه جائی که درون سیب بزرگ فرو رفته را خلال دندان فرو می کنیم که خوب محکم بشه .

درون سیب کوچیک را خلال دندان فرو می کنیم که این کار از زیر برگها باید شروع بشه به سمت پائین بعد خرماها را با هسته یا بی هسته درون این خلالها فرو می کنیم وقتی یک ردیف زیر برگها تموم شد ردیف بعدی دور تا دور کار طوری باید خرما بزنیم که این ساقه سنگینی نکنه و بیفته .

بعد این کار را دورن ظرف مورد نظر میذاریم و اطرافش را با هر چیزی که دوست داریم پر می کنیم.

توجه : ساقه درختتون را قبل از استفاده مثل سبزی خوردن ضدعفونی کنید .

 

* تزیین درخت نخل خرمایی دیگر :

سیخ کباب باریک رو از وسط تا کردم و توی اسفنج فرو کردم بعد خرماها رو به سیخ گرفتم با فوم سبز برگ نخل رو به تعداد لازم درست کردم و با اتو فرم دادم بعد با چسب حرارتی به سیخ چسبونم  اطرافش رو با تور سبز تزیین کردم .

 
 

خرمای میکس شده  که در پود رنارگیل و کنجد تفت  داده و پسته خرد شده می غلطانیم.


این هم ترکیب خرما ،نارگیل و عسل با توت فرنگی، آناناس و کاکائو :


 

خرما را هسته اش را میگیریم گردو میگذاریم خرما را افقی بین دو انگشت میگیریم و در شکلات بن ماری میزنیم وقتی شکلات بست ، پودر قند را با کمی شیر مخلوط میکنیم تا به غلظت ماست برسد درقیف ریخته وروی خرما را تزیین میکنیم و در انتها اکلیل خوراکی میپاشیم !

خمیراسکار (کمی پایین تر طرز تهیه موجود است) را که آماده کردیم با وردنه نازک پهن میکنیم با کاتر برش میزنیم و فقط یک نوار دور خرما میپیچیم و در سینی فر میچینیم و در فر با حرارت کم میگذاریم تا خمیر پخته و کمی طلایی شود .

 
تزیین خرما به روش مختلف قسمت شماره سه

 

 

تزیین خرما به روش مختلف قسمت شماره سه


 

* خرمای لقمه ای : پوست خرما رو کندم و داخلش هم گردو بعد تو نارگیل زعفرونی وساده غلطوندم:

خرما لای بیسکوییت با روکش شوکولاتی و تزئین فوندانت.... 

وسط رطب را گردو گذاشتم و در کنجد و پودر نارگیل و پودر پسته غلطوندم.
یک توضیح کوچولو در مورد عکس اول بدم که خمیر میان خرما، خمیر مارسیپان هست که با رنگ های خوراکی رنگ شده و به صورت گل سرخ آماده شده..... برای مجالس ترحیم خیلی بهتر هست که از خمیر سفید گل های کوچولویی مثل گل گلایل آماده کنین و میان خمیر بگذارین....

خرما ها رو به شیره انگور زدم و بعد در پودر پسته و پودر نارگیل کمی بالاشون رو چرخوندم و با خلال دندون به اسفنجی روی لیوان چسبوندم.
 

 

 * خمیر شیرینی اسکار :
 

شیر : نصف لیوان

پودرقند :  نصف لیوان

کره : 150 گرم

آرد : 3لیوان

تخم مرغ : 2عدد

وانیل : کمی
کره به دمای محیط رسیده + پودر قند را با همزن میزنیم سپس 1 تخم مرغ کامل افزوده و با همزن میزنیم . تخم مرغ بعدی را میریزیم وانیل را هم افزوده و کمی هم میزنیم بعدشیرولرم را افزوده و پس ازان ارد را اضافه میکنیم خمیر را با دست ورز میدهیم تا زمانیکه به دست تمیز نچسبد . خمیر راداخل نایلون گذاشته تاخشک نشود . هسته خرما را گرفته گردو می گذاریم خمیر را خیلی نازک باز میکنیم و با کاتر باریک میبریم و مثل روبان دور خرما میپیچیم و از طرف درز خمیر در سینی میچینیم و رویش را با مخلوط زرده و شیر و کمی زعفران زرین میکنیم و در فر 180 درجه میگذاریم تا خمیر پخته شود .

 

اینم یه مدل دیگه از این حلوا:

ولت خرما :

آرد 5/1 پیمانه
کره 90 گرم
پودر قند 4/1 پیمانه
زرده تخم مرغ 1 عدد
وانیل 8/1 ق چ
شیر 4/1 پیمانه
خرما 20تا 30 عدد
مغزگردو حدود 50 گرم
دارچین 1 ق غ
شکر 4/1 پیمانه
سفیده تخم مرغ 1عدد
گردوی خورد شده مقداری

هسته خرما ها را در آورده و 4/1 مغز گردو درون خرماها می گذاریم. کره و پودر قند را با همزن زده ، زرده تخم مرغ و وانیل را اضافه و مخلوط می کنیم ،شیر را اضافه و بعد آرد را بتدریج اضافه و ورز می دهیم تا خمیر یکدستی بدست آید. خمیر را با وردنه باز کرده به ضخامت 5/0 cm ،نوارهایی به عرض خرما بریده و خمیر را بدور خرما می پیچیم و اضافه خمیر را جدا کرده و دوسر خمیر را با آب به هم می چسبانیم وبعد دانه دانه رولتها را درون سفیده تخم مرغ که با چنگال زده ایم می غلطانیم و سپس در مخلوط شکر،دارچین و گردوی خورد شده غلطانده و در سینی فر روی کاغذ روغنی گذاشته و در فر 200درجه به مدت 15 تا 20 دقیقه می گذاری.
* حلوای خرما :
خرما : یک کیلوگرم. روغن :1.2پیمانه ارد : 2پیمانه مغز گردو 1 پیمانه
آرد را در روغن تفت داده تا طلایی شود . بعد خرما را به ارد اضافه کرده (خرمای له شده و هسته گرفته) و مخلوط می کنیم .بعد نصف مغز گردو چرخ شده و کنجد را اضافه نموده و بعد از مخلوط شدن در ظرف مورد نظر کشیده و کنجد فراوان ریخته و با گردو تزیین می کنیم .
روش مربی : خرما را از چرخ گوشت رد کرده و بیسکوییت خرد شده اضافه نموده و همراه با کمی گلاب و هل هم می زنیم تا به دست نچسبد. سپس کمی دارچین و مغز گردو هم اضافه و هم چنان ورز می دهیم تا خمیر شود. سپس اندازه فندق از مواد برداشته و گلوله می کنیم . در شربت (شربت حلوا) زده و در کنجد می زنیم و به صورت خوشه انگور می چینیم . برای برگ ها ار مارسیپان استفاده شود.

برای اینکه قالبی در بیاد حلوا رو توی ظرف مورد نظر میریزیم و فشار میدیم و بعد توی دیس یا بشقاب برمیگردونیم.

*رنگینک رولتی :
  

 آموزش تزیین خرما, آموزش تصویری تزئین خرما, آموزش ر, آموزش عکس به عکس تزئین خرما, اموزش تزئین خرما, اموزش تزیین خرما, اموزش تزیین میوه, انواع تزیین خرما, تزئین خرما, تزئین خرما عکس, تزئین خرما مدل جدید, تزیین خرما, تزیین خرما برای مجلس ختم, تزیین خرما برای مسجد, تزیین خرما برای پنجشنبه اخر سال, تزیین خرما به سبکی جدید, تزیین خرما جدید, تزیین خرما زیبا, تزیین سفره, تزیین میوه, تزیین میوه آموزش, عکسهای تزئین خرما, عکسهای تزیین خرما, مدلهای تزئین خرما, مدلهای تزیین خرما,  نحوه تزئین خرما, نحوه تزیین میوه, نمونه هائی از تزیین خرما برای پنجشنبه آخر سال, نمونه های تزیین خرما

مواد لازم برای تهیه رنگینک رولتی :

خرمای سیاه:         یک کیلو (باید از خرماهای جنوب مثل خرمای دشتستان استفاده کنید با خرمای مضافتی خوب نمی شه)

آرد گندم:               حدود ۱ پیمانه

دارچین:                 یک قاشق سوپخوری

روغن جامد:            ۲/۱ پیمانه

گردوی خرد شده:     ۲۰۰ گرم

پودر پسته یا نارگیل: مقداری برای تزئین

برای رولت رنگینک.ابتدا هسته خرما رو در میاریم و خرما رو چرخ می کنیم (با دست یا هر وسیله ای می تونید خرما رو له کنید) اگه بخواهید نرم تر شه و کار باهاش راحت تر شه می تونید یکم توی یه ظرف روی حرارت بذاریدش و اگه بخواهید خوشمزه تر شه روی حرارت یکم کره بهش اضافه کنید. 

بعد خرما رو روی نایلونی که یکم با روغن مایع چرب کردیم قرار می دیم و با وردنه چرب شده به شکل مربع یا مستطیل بازش می کنیم.

 
  

حالا آرد رو توی یه ظرف می ریزیم و تفت می دیم تا رنگش برگرده و کمی قهوهای بشه. مثل حلوا بعد روغن رو بهش اضافه می کنیم و می ذاریم با روغن کمی بو بخوره و بوی خامی آرد از بین بره. بعد از روی حرارت بر می داریم .و به دلخواه دارچین رو اضافه می کنیم. کمی که سرد شد اون رو روی خرما می ریزیم و پهن می کنیم. 

بعد گردوی خرد شده رو روی حرارت کمی تفت می دیم (مواظب باشید مثل گردوی من نسوزه) و اون رو روی آرد می پاشیم.

حالا به کمک نایلون خرما رو لوله می کنیم.در هر مرحله با دست خرما رو خوب فشار بدید تا مواد به هم بچسبه، بعد نایلون رو دور خرما می پیچیم و بافشار دست حالتش می دیم.

بعد اون رو 2-3 ساعت توی یخچال می ذاریم.تا سفت شه (این جوری بریدنش سخت تر می شه ولی در عوض شکیل تر برش می خوره). از یخچال در میاریم و به قطر 2 سانت برش می زنیم.

 آموزش تزیین خرما, آموزش تصویری تزئین خرما, آموزش ر, آموزش عکس به عکس تزئین خرما, اموزش تزئین خرما, اموزش تزیین خرما, اموزش تزیین میوه, انواع تزیین خرما, تزئین خرما, تزئین خرما عکس, تزئین خرما مدل جدید, تزیین خرما, تزیین خرما برای مجلس ختم, تزیین خرما برای مسجد, تزیین خرما برای پنجشنبه اخر سال, تزیین خرما به سبکی جدید, تزیین خرما جدید, تزیین خرما زیبا, تزیین سفره, تزیین میوه, تزیین میوه آموزش, عکسهای تزئین خرما, عکسهای تزیین خرما, مدلهای تزئین خرما, مدلهای تزیین خرما,  نحوه تزئین خرما, نحوه تزیین میوه, نمونه هائی از تزیین خرما برای پنجشنبه آخر سال, نمونه های تزیین خرما

می تونیم در پودر نارگیل یا پسته بغلتونیم. البته قبل از یخچال.

 

* تزیین دیگر برای رولت خرما :خرمای دشتستان (خرمایی که برای رولت رنگینک هم استفاده میشه) را چرخ کرده و کمی تفت دادم در حدی که خرما کاملا نرم شود. بعد با گردو خرد شده مخلوط کردم و روی نایلون چرب شده پهن کردم ، روی آنرا کمی کنجد و پودر نارگیل (به صورت راه راه) ریختم و رول کردم (چند تا رول کوچک درست کردم) و گذاشتم داخل یخچال. وقتی سفت شد برش دادم و با کنجد و پودر نارگیل تزیین کردم و در ظرف چیدم ودر وسط ظرف گل رز قیسی گذاشتم.

 در این مدل هسته خرما را گرفتم بجاش مغز گردو گذاشتم و توی ظرف چیدم آرد گندم رو تفت دادم بعد روغن زدم رنگ نهایی باید مثل حلوا قهوه ای بشه وقتی از روی حرارت برداشتم و هنوز داغ بود دارچین بهش زدم و همونطور داغ داغ روی خرماها دادم و در نهایت با خلال پسته و بادام تزیین کردم (مغز بادام را توی آب گذاشتم پوستش که خیس خورد جداش کردم و ...)

 

 

 

دوستای گلم که نحوه ی درست کردن گل سرخ و گلایل رو خواسته بودن....راستش من آموزش گل سازی ندیدم و شاید دوستان خوبی که گل سازی با خمیر چینی رو بلد هستن بهتر بتونن نظر بدن اما من خودم به این صورت گل های روی خرما رو درست می کنم:

برای ساختن گل رز، ابتدا از خمیر قرمزم به اندازه ی یک توپ خیلی خیلی کوچک بر می دارم و اون رو به صورت یک اشک دراز در میارم.... این می شه غنچه ی وسط گل رز....


بعد برای گلبرگ های گل از خمیرم، اول 3 تا توپ کوچک یک اندازه بر می دارم.... یکی یکی اون ها رو به شکل اشک در میارم و بخش پایینی اشک رو که تیز نیست و کمی گرده، با دستم صاف می کنم و این طوری گلبرگهام رو درست می کنم.... به انتهای گلبرگم خیلی خیلی کم آب می زنم و اون رو آروم دور غنچه قرار می دم به صورتی که گلبرگ دومی زیر گلبرگ اولی قرار بگیره....و به همین ترتیب ادامه می دم.... هر چی از مرکز دور می شم گل برگ ها رو هم بزرگ تر می گیرم اما معمولا بیشتز از سه ردیف گلبرگ نمی زنم..... گلبرگ های هر ردیف رو باید در فاصله ی خالی میان دو گلبرگ ردیف قبلی قرار بدین.... این طوری طبیعی تر می شه.... بعد از اتمام کار هم آروم با نوک انگشت، سر گلبرگ ها رو یک کم چین می دم....


برای کاسبرگ گل هم از خمیر سبز یک اشک کوچولو درست می کنم.... و بعد با قیچی مخصوص تزئین نان که باریک و ریزه مثل قیچی ابرو، اول اشکم رو از وسط به دو نیمه تقسیم می کنم و بعد هر نیمه رو دوباره به دو نیمه تقسیم و با دستم شکل می دم.... بعد روی کاسبرگم رو یک کم نم می زنم و گلم رو می چسبونم روی اون.....


برای برگ ها هم از خمیر سبزم باز به اندازه ی یک اشک متوسط بر می دارم.... با دستم پهنش می کنم و به شکل برگ درش میارم و با پشت چاقو روش خط می اندازم.... به شکل رگ برگ.....
برای قرار دادن گلم وسط خرما، من مقداری گردوی کوبیده شده رو با مقدار کمی عسل مخلوط می کنم به اندازه یی که گردوهام حالت چسبندگی داشته باشن و این مخلوط رو وسط خرما قرار می دم و بعد گل سرخ و برگ ها رو روی این مخلوط سوار می کنم.....


برای گل گلایل کار سخت تر هست..... من ابزار درست کردن گل رو در دسترسم ندارم و با یک قیچی ابرو که نو بوده و برای تزئین خمیر نان و پیراشکی و درست کردن گل های خوراکی گذاشتمش، یک خودکار بیک که تمام شده و کاملا شستم و ضدعفونی کردم و پشت چاقو برای ساختن گل ها استفاده می کنم.....

برای گلایل سفید، برای هر گل من یک اشک سفید کوچولو بر می دارم و از قسمت پهن انتهای اشک، خودکار بیک رو کمی فشار می دم و این طوری یک فرورفتگی ایجاد می شه بعد با دستم آروم شکلش می دم.....برای پرچم وسطش هم یک اشک ریز از خمیر زرد بر می دارم و اشکم رو باریک می کنم و روش رو با نوک قیچی ابرو سوراخ سوراخ هایی ایجاد می کنم و تهش رو کمی آب می زنم و وسط گلم می گذارمش..... تمام گلبرگ رو که آماده کردم از خمیر سبز یک لوله مانندی آماده می کنم و گلبرگ ها رو در دو ردیف بهش می چسبونم.... باید از عکس خود گل الهام بگیرین و گلم رو وسط خرما روی مایه ی گردو و عسلم قرار می دم.....این کار خیلی خیلی وقت گیر هست و دقت زیادی لازم داره.... برای این که خمیرمون آلوده نشه، من از دستکش های پلاستیکی استریل چسبان استفاده می کنم و برای این که خمیرم به دستکش نچسبه کمی دستکشم رو با روغن بادام شیرین و خوراکی آغشته می کنم.....من خودم برای زمانی که قصد دارم برای تزئین از گلایل استفاده کنم، فقط ردیف بالا ی خرما ها رو یکی در میان خرماش رو با گلایل تزئین می کنم .... در این حالت پوست خرما رو نمی گیرم.....


در ردیف های بعدی هم عموما خرماهای با پوست می گذارم که وسطش گردو هست و روش رو با چند تا گلبرگ تازه و واقعی گل گلایل سفید قرار می دم که خیلی زیبا و مجلسی می شه.....


اما برای سفره های نذری و یا مثلا سفره ی رمضان، ردیف بالا رو یکی در میان گل سرخ یا گل گلایل یا شیپوری قرار می دم و ردیف های بعدی رو خرماهای پوست گرفته می گذارم که وسط شون گردو هست و اون ها رو در پودر نارگیل یا کنجد و یا پودر پسته می غلطونم..... گاهی هم مقداری زعفران به پودر نارگیل می زنم و رنگش رو زرد می کنم و به صورت یکی در میان و بار نگ بندی این خرماها رو در ظرف قرار می دم.....منتظر بقیه ی عکس ها باشید.....نوشته شده در یکشنبه 90/5/9ساعت 7:40 عصر توسط ✿ نفیس ✿

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015

آخرین مطالب

پرنسس کوچولوی صورتی من
مینویسم برای قاصدکم...
چ حس خوبیه... حس مادر شدن...
...... 92.8.29 ......
یه خورجین حرف دل! + سینماگراف های زیبا
کافی است انار دلت ترک بخورد ...
[عناوین آرشیوشده]

Design By : TopBloger.com